Ponowne skrócenie.

Author: admin  //  Category: Stewia, Dziennik uprawy

Minęło już ponad 10 dni od ostatniego wpisu, dlatego też postanowiłem nadrobić zaległości i w końcu coś napisać.

Jak widać, roślina cały czas się rozwija. Jednak bardziej pnie się w górę, niż się rozkrzewia. Postanowiłem więc, że należy ją ponownie skrócić, aby rozkrzewić ją jeszcze bardziej. Poza tym przycięcie Stewii rozwiążę na jakiś czas problem ciągłego ustawiania kamery tak, aby roślina nie uciekała z kadru. 


Przed skróceniem.

Po skróceniu.

Stewia została skrócona z 15 cm długości do 12 cm, czyli o 3 cm.

Wraz z pierwszymi upałami wzrosła temperatura w całej miniszklarni, gdzie znajduje się roślina. Widać, że ma to wpływ na jej rozwój. Stała temperatura, jaka zawsze była utrzymywana w szklarni to 25 stopni. Poniżej tej temperatury automatycznie załącza się termostat, który dogrzewa roślinę. Jednak w przypadku sytuacji odwrotnej, gdzie temperatura jest wyższa niż 30 stopni, nie mam możliwości przewietrzenia pomieszczenia tak, aby obniżyć temperaturę. Należy pamiętać, że Stewia to gautnek pochodzący z Paragwaju i jest odporna na 30-stopniowe upały.

Liście zwijają się ponieważ wraz z wzrastającą temperaturą wzrasta też parowanie wody z liści. Dlatego też można odnieść wrażenie, że roślina usycha. Dla “świętego spokoju” liście potraktuję spryskiwaczem z czystą wodą.

Tags: , , ,

Leave a Reply