Zmiany i wprowadzenie nowej koncepcji w projekcie

Author: admin  //  Category: Nowości

Witam,

Wiem, że już dawno powinna się rozpocząć nowa edycja projektu FloraVision. Jednak brak czasu i kryzys finansowy, który również dotknął mnie osobiście, spowodował że musiałem nieco zwolnić i poświęcić czas mniej przyjemnym zajęciom, które dają mi źródło utrzymania. Trudno, takie życie… Jednak nie zapominam o projekcie, wciąż wracam do niego myślami, myślę nad nowymi koncepcjami i chciałbym go jak najprędzej reaktywować. Niestety obecna sytuacja finansowa zmusza mnie do opuszczenia kraju w poszukiwaniu lepszego źródła utrzymania. Uznałem, że w celu realizacji dalszych planów, zarówno życiowych, jak i karierowych, muszę się poświęcić i bardziej postarać o zdobycie funduszy, m.in. na ten projekt. Nie zamierzam tutaj “żebrać”, czy też zakładać i zachęcać ludzi do udziału w zbiórce na mój projekt, ponieważ do końca sam nie wiem czy znajdę czas na regularne prowadzenie strony oraz czy coś w ogóle z tego wyjdzie. Projekt ma swoją główną koncepcję, jednak wciąż nie wiem czy będę w stanie regularnie się nim zajmować i w jakim konkretnie kierunku dalej go rozwijać. Poza pracą zawodową i tym projektem, posiadam jeszcze kilka innych rozpoczętych przedsięwzięć, z których również nie chcę rezygnować. Zatem, jak już na początku wspomniałem, muszę przede wszystkim skupiać się na tym, co obecnie daje mi źródło dochodu i się tego trzymać. Gdy już minie kryzys i moja sytuacja się ustabilizuje, to myślę że projekt szybko ruszy.

Póki co, staram się jak najbardziej zmonetyzować każdy projekt, którym się zajmuje, aby chociaż trochę podreperować swój budżet, a zarazem nie chcę, aby wyglądało to na wyłudzanie od ludzi pieniędzy “za nic”. Jak już wspomniałem wyżej, nie chcę od nikogo żebrać, ani też wprowadzać opłat za cokolwiek na tej stronie. Dlatego też wpadłem na pomysł by nieco ożywić FloraVision, podreperować budżet, a zarazem zachęcić was do samodzielnej uprawy roślin, przy okazji edukować, a nawet zachęcać do zakładania własnych blogów/projektów/stron/portali, itd., poświęconych nie tylko hydroponice, ale przede wszystkim ogrodnictwu i uprawie roślin.

Postanowiłem, że zacznę publikować artkuły poświęcone ciekawym gatunkom roślin, które sam uprawiam, chciałbym uprawiać lub po prostu uważam, że są dla mnie interesujące i godne uwagi. Wstępną listę gatunków tych roślin już mam. Jest to lista, którą tworzyłem tak “przy okazji”, przez kilka lat. Jeżeli jakaś roślina wpadła mi w oko lub mi się spodobała, to zapisywałem sobie jej nazwę oraz nazwę łacińską. W ten sposób uzbierało się około 40 przeróżnych gatunków roślin, którym chciałbym poświęcić przynajmniej jeden wpis na tym blogu. Będą to artykuły w formie charakterystyki/recenzji danej rośliny, czyli podstawowe informacje w pigułce plus trochę moich osobistych opinii i przemyśleń na temat danego gatunku. Jeszcze nie wiem, czy utworzyć na blogu osobną kategorię? Czy też wrzucać wszystko do kategorii “Artykuły”? A może utworzyć podkategorię dla kategorii z artykułami? Artykuły będą podzielone na kilka sekcji. Jak na razie, to wstępnie ustaliłem, że będą to sekcje:

Wstęp – Tutaj będą zawarte takie informacje jak: nazwa potoczna, nazwa naukowa, nazwa łacińska, synonimy, pochodzenie i ogólny, wstępny opis rośliny. 

Morfologia – Tu będą zawarte podstawowe dane na temat budowy zewnętrznej rośliny. Ta sekcja będzie obejmować jak najwięcej wiedzy o budowie rośliny na każdym ze stadiów jej rozwoju.

Uprawa – W tej sekcji zamieszczane będą informacje, warunki uprawy i porady na temat uprawy danej rośliny. W tej sekcji, w miarę dostępności źródeł i na podstawie własnego doświadczenia postaram się zawrzeć informacje na temat tego, czy roślina nadawać się będzie do uprawy hydroponicznej, czy też nie. Jak już wiecie, uprawa hydroponiczna jest moim ulubionym sposobem uprawy roślin, więc każdy posiadany gatunek staram się pakować w hydro. Ta sekcja dzielić się będzie dodatkowo na sekcje:

  • Wysiew i rozmnażanie – Tutaj zawarte będą informacje na temat wysiewu i sposobu rozmnażania rośliny.
  • Pielęgnacja – Jak łatwo można się domyślić, ta sekcja poświęcona będzie zabiegom pielęgnacyjnym, a także praktycznym wskazówkom i poradom pomagającym w uprawie rośliny.
  • Szkodniki i choroby – Informacja na temat najczęściej występujących problemów w uprawie.
  • Zbiór (o ile roślina będzie miała konkretne zastosowanie) – Jeżeli roślina będzie miała właściwości lecznicze lub jakiekolwiek przydatne “funkcje”, to tutaj będę zamieszczał informacje o tym jak je “wydobyć” z tej rośliny i kiedy najlepiej to zrobić. Przykładowo: w przypadku ziół będzie tutaj zawarta informacja o tym, kiedy należy, np. zebrać liście do ususzenia lub w przypadku innych roślin,  informacje o tym, kiedy należy zebrać nasiona do późniejszego wysiewu(o ile nie będzie to zawarte w sekcji: “Wysiew i rozmnażanie”). W niektórych przypadkach może być tak, że ta sekcja nie będzie w ogóle uwzględniona.

Zastosowanie i właściwości (o ile dana roślina będzie jakieś posiadała) – Tutaj zawarte będą informacje na temat zastosowanie rośliny i jej ogólnych właściwościach(nie tylko tylko tych dobrych…). Postaram się również zamieścić jak najbardziej dokładny skład chemiczny danej rośliny i pokrótce scharakteryzować substancje jakie wytwarza roślina oraz jakie mają działanie(postaram się zamieszczać linki do fachowych źródeł lub sam będę tworzył o nich osobne artykuły).

Podsumowanie – Na koniec zamieszczę tutaj krótkie podsumowanie całej recenzji oraz kilka zdań, które będą moją osobistą oceną plus jakieś luźne przemyślenia. Tutaj też będzie zawarta informacja lub podany link, gdzie można kupić sadzonkę rośliny lub jej nasiona.

Oczywiście każda recenzja oparta będzie na źródłach naukowych i do każdego wpisu u dołu podane będą źródła z których korzystałem. Zarówno linki, jak i literatura z której korzystałem podczas tworzenia tekstu.

Zastanawiacie się pewnie teraz, gdzie tutaj jest ten “element monetyzacji”. Z góry mówię, że na pewno nie zamierzam pobierać opłat za dostęp do danego artykułu. Rośliny, które zamierzam “recenzować”, to będą w pierwszej kolejności gatunki roślin z którymi miałem już styczność oraz te, które aktualnie uprawiam. Zatem jeżeli ktoś zainspiruje się moim artykułem i uzna że akurat ta roślina jest dla niego na tyle interesująca, że sam chciałby ją mieć w domu i uprawiać, to będzie mógł kupić do niej nasiona lub sadzonki bezpośrednio ode mnie na moich aukcjach Allegro. Przy każdym artykule zamieszczony będzie link do aukcji z nasionami lub sadzonkami rośliny, która będzie akurat głównym bohaterem danego artykułu. W ten sposób, Ty będziesz mógł zdobyć ciekawy i unikalny gatunek rośliny od kogoś, kto również interesuje się uprawą tego gatunku i ogólnie roślin, a ja zyskam skromne wsparcie i ogromną satysfakcję z tego, że moje hobby przynosi Tobie i innym radość oraz inspiruje do dalszego rozwoju jego zainteresowań. Póki co, to nie zamierzam zamieniać całego projektu w wielką platformę handlu roślinami, ani nawet nie zamierzam otwierać sklepu na tym blogu. Jednak uznałem, że taka łagodna próba “spieniężenia” moich zainteresowań nie będzie przeszkadzać nikomu, pomoże nie tylko mi, ale także całemu projektowi, a czytelnikom da więcej satysfakcji i radości z tego że mogą uczyć uprawiać daną roślinę, niż wsparcie jakiejś zbiórki i otrzymanie za to jedynie pisemnego podziękowania, czy też “wpisu pochwalnego” na tej stronie.

Dlatego też już dziś zapowiadam, że za kilka dni pojawi się pierwszy artykuł o “Słodkim Zielu Azteckim“, które jest dość mało znaną rośliną, lecz moim zdaniem, o bardzo dużym potencjale. O jaki potencjał mi chodzi? Tego dowiesz się z artykułu… Będzie też możliwość zakupu nasion do własnej uprawy. Zapraszam więc do śledzenia strony na bieżąco!

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply